سی ان سی ( Cnc ) چیست؟ cnc مخفف یا خلاصه شده computer namerical control به معنای کنترل عددی رایانه ای است. این دستگاه شامل یک مینی کامپیوتر یا میکرو کامپیوتر است.
این سیستم وظیفه ارسال و فرستادن برنامه ها جهت برش یا حک فلزات و غیر فلزات را بر عهده دارد.
برش cnc مانند یک ربات عمل میکند که با برنامه ریزی کار میکند و از دستورالعملهای شما پیروی میکند.
در سیستم ویا دستگاه برش cnc برنامه ها در حافظه کامپیوتر ذخیره میشوند و برنامه نویس میتواند کدها و برنامه ها رانوشته و ویرایش کند.
تقریبا میتوان گفت تمامی مواد با استفاده از cnc قابل ماشین کاری هستند که به آن ماشین کاری cnc گفته میشود.

انتخاب متریال یا همان جنس اولیه به نوع فعالیت محصول بستگی دارد. متریال یا موادی که به طور معمول مورد استفاده قرار میگیرند شامل: آلومینیوم،برنج،مس،استیل،تیتانیوم،چوب،فوم،فایبرگلاس و انواع پلاستیک است.
ابزارهای متنوع و مختلفی برروی دستگاه cnc اجرا میشوند و قابل استفاده هستند که شامل: دستگاه تراش،دستگاه فرز و ماشین حفاری هستند. این ابزارها با برداشتن قسمتهایی از مواد از جمله فلزات و غیر فلزات آنها را به شکلهای متنوعی درمی آورند.برای مثال( گرد،چهارگوش و …. ).
ماشین کاری فرایندیست که طی آن یک قطعه خام از جنس چوب،پلاستیک،فلز و……به یک محصول نهایی تبدیل میشود.

قسمتهایی از مواد اولیه حذف میشود و طرح نهایی اجرا میشود.
اتوماتیک انجام شدن کارها در دستگاه cnc باعث بالا رفتن سرعت و دقت در فعالیتهای دستگاه شده است.
اغلب فرایندهای ماشین کاری به ابزارهای مختلفی از جمله مته برای برش و اجرای طرح مورد نظر نیاز دارد. دستگاه cnc قابلیت ترکیب این ابزارها را در یک واحد یا سلول مشترک دارد.
دستگاه ها یا ماشین های چند محوری توانایی چرخاندن قطعه را به صورت خودکار دارند که موجب حذف مداخله نیروی انسانی برای چرخاندن میشود .

ماشین های cnc به دو دسته تقسیم میشوند:
-۱ تکنولوژی ماشین کاری معمولی که این دسته شامل تکنولوژی های زیر میشود:
۱ دریل ها
۲ ابزارهای تراش
۳ ماشین آلات فرز
-۲ تکنولوژی ماشین کاری نوین که شامل ماشین کاری الکتریکی یا شیمیایی و دیگر ابزارهای برش میشود که میتوان به دستگاه لیزر cnc یا دستگاه های برش لیزری،ماشین آلات برش اکسیژن،ماشین آلات برش پلاسما و تکنولوژی برش واتر جت میشود.

دستگاه Cnc چوب چیست؟
سی ان سی ( cnc ) چوب در بازار کاربردهای بسیاری دارد. یکی از بازارهای گسترده ای که برای این دستگاه وجود دارد بازار حکاکی و برش چوب است که در صنایع مختلف به خصوص دکوراسیون داخلی و ساختمان کاربرد دارد. این دستگاه برای برش چوب و ام دی اف به کار میرودکه برای ساخت تجهیزاتی مانند میز کامپیوتر،صندلی،قاب تزئینی،وسایل تزئینی چوبی،ساخت مجسمه های چوبی و منبت کاری مبلمان و…استفاده میشود.
سی ان سی چوب از اجزایی نظیر سازه دستگاه cnc،قطعات مکانیکی cnc,کنترلر cnc,قطعات الکتریکی و متعلقات آن تشکیل شده است.

سی ان سی ( Cnc ) چوب به دو دسته تقسیم میشود:
-۱ سی ان سی تخت که به cnc ام دی اف معروف است که عمدتا در دو سایز ۲۵۰ * ۱۳۰ سانتی متر و ۴۰۰ * ۲۰۰ سانتی متر ساخته میشود.
سی ان سی ( cnc ) ام دی اف بیشتر با سه محور کار میکند و دارای یک اسپیندل است.
سی ان سی ( cnc ) ام دی اف میتواند مجهز به اسپیندل یا تعویض ابزار اتوماتیک یا همان Tool changer ساخته شود و این ابزار سرعت کار دستگاه را بالا میبرد. Cnc ام دی اف میتوان با میز وکیوم یا بدون آن ساخته شود.
-۲ دسته دیگر سی ان سی در حوزه منبت میباشد. این دسته از دستگاه معمولا در ساخت مبلمان به خصوص مبلمان منبت کاری شده و برش های چوب حساس و حکاکی روی آن استفاده میشود که در این زمینه میتوان از دستگاه های سی ان سی دارای اسپیندل ۳kw مجهز به نرم افزار artcam استفاده کرد که از بهترین و دقیق ترین گزینه ها برای برش چوب است.